John F. Simon Jr.: Umjetnost koja spaja digitalno i stvarno
Umjetnost može biti mnogo više od običnog izražavanja; ona može biti i meditativni proces koji omogućava umjetniku da se poveže sa svojim unutarnjim svijetom. John F. Simon Jr. upravo je takav umjetnik. Njegovi svakodnevni crtački rituali nisu samo sredstva za otkrivanje vlastite kreativnosti, već i način na koji se povezuje s dubljim filozofskim pitanjima o umjetnosti i znanosti. Dok su neki umjetnici zaglavljeni u tradicionalnim pravcima, Simon u potpunosti prihvaća digitalne medije, stvarajući komade koji nas tjeraju da promišljamo o stvarnosti oko nas. Umjetnik je stekao međunarodnu reputaciju nudivši jedinstven pristup digitalnoj umjetnosti, a njegovi radovi su izlagani u prestižnim institucijama poput Whitney i Guggenheim muzeja.
Pionir digitalne umjetnosti
Jedan od Simonovih najpoznatijih projekata, “Svaka ikona” iz 1997. godine, bio je među prvim komadima koji su prodani kao NFT (nefungibilni token). Ideja ovog projekta zasniva se na mreži od 32×32 kvadrata, gdje se crni kvadrati postepeno pretvaraju u bijele. U ovoj nevjerojatnoj igri i strategiji, Simon opisuje promjenu uzorka koja će trajati trilijune godina, sve dok konačna slika ne oblikuje obris svih poznatih slika. Osim ovog naslovnog djela, Simon je razvio i projekat “ComplexCity”, koji istražuje suvremeni urbanizam kroz dinamične animacije koje prikazuju promjene u gradovima, prometu i arhitekturi.
Obrazovni put i interdisciplinarno razmišljanje
Osim što je talentirani umjetnik, Simon je i obrazovan znanstvenik. Njegov dodiplomski studij geologije, magistarski rad iz Zemlje i planetarnih znanosti te MFA u računalnoj umjetnosti osiguravaju jedinstveni spoj znanja i kreativnosti. On smatra da granice između umjetnosti i znanosti često nisu toliko jasne, te da su obje discipline prožete sličnim procesima promatranja i prepoznavanja obrazaca. Simon naglašava da je upravo “kreativnost” ono što povezuje umjetnike i znanstvenike, omogućujući im da rade na sličnim pitanjima kroz različite prakse.
Izložba “Podaci infuzirani”
Jedan od najnovijih projekata u kojem sudjeluje je izložba pod nazivom “Podaci infuzirani” u Suvremenim umjetničkim galerijama na sveučilištu UConn. Ova izložba je poseban spoj umjetničkog i znanstvenog, dovodeći zajedno radove umjetnika koji se bave temama poput informatičkog dizajna, arhitekture i umjetne inteligencije. Simon i njegovi kolege, uključujući Nettrice Gaskins i Richarda Gareta, koriste tehnologiju kako bi istražili nove mogućnosti izražavanja, dok istovremeno zadržavaju tradicionalne metode poput crtanja i slikanja.
Uloga umjetnosti u društvenom kontekstu
Wendy Wischer, kustosica izložbe, ističe značaj povezivanja umjetnika i znanstvenika kroz zajedničke projekte. Ona naglašava da umjetnost može pružiti emocionalnu povezanost s podacima i znanošću, ali i izazvati pitanja koja nemaju lako dostupne odgovore. Kroz izložbu “Podaci infuzirani”, Wischer nastoji stvoriti prostor gdje se različite zajednice mogu povezati i pronaći vrijednost u međusobnim suradnjama.
Budućnost umjetnosti i tehnologije
Želja Wischer i ostalih umjetnika u ovoj izložbi je pozvati posjetitelje da istraže kako se tehnologija, poput umjetne inteligencije, može koristiti kao alata za stvaranje novih umjetničkih forma. Mnogi umjetnici, poput Ire Greenberga, koriste kodiranje i AI kako bi stvorili vizualne i zvučne kompozicije koje se ne samo da preispituju naš odnos s tehnologijom, nego i s našim vlastitim identitetima.
Umjetnost kao portal ka emocionalnoj povezanosti
Upravo kroz ovakve projekte, umjetnost postaje most koji može povezati osobna iskustva s šire društvenim i znanstvenim pitanjima. Umjetnici su u mogućnosti postavljati važna pitanja i stvoriti dijalog koji nadmašuje granice između različitih disciplina i omogućuje dublje razumijevanje svijeta oko nas.