Krivično djelo u Sjevernoj Karolini: Vlasnik tvrtke priznao krivnju zbog ilegalnog izvoza vojne tehnologije
U petak, 20. listopada 2023., David C. Bohmerwald, vlasnik tvrtke Cooper Inc. iz Raleigha, Sjeverna Karolina, priznao je krivnju na saveznom sudu zbog pokušaja neovlaštene prodaje elektroničkih uređaja koji su bili pod vojnim regulativama. Ovaj slučaj izazvao je pažnju javnosti, a uključuje ozbiljna kršenja Zakona o reformi izvoza i drugih saveznog zakona.
Optužbe i priznanje krivnje
Bohmerwald, 63-godišnjak koji je formalno optužen u listopadu, suočava se s mogućom kaznom do 20 godina zatvora. Njegova krivnja priznata je pred američkim okružnim sucem Terrenceom Boyleom, a datum izricanja kazne zakazan je za sredinu svibnja 2024. godine. Ova situacija otvorila je rasprave o sigurnosti izvoza i važnosti poštivanja zakona koji reguliraju trgovinu s inozemstvom.
Ilegalni izvoz akcelerometara
Središnji dio optužbe odnosi se na 100 nabavljenih akcelerometara, uređaja koji mjere vibracije, nagib i ubrzanje. Ovi uređaji imaju široku primjenu, uključujući i vojne svrhe, poput korištenja u raketnim sustavima. Bohmerwald je od američke elektro kompanije kupio akcelerometre, a zatim ih pokušao izvesti u kinesku tvrtku bez potrebnih dozvola.
Otkrivanje ilegalne aktivnosti
Prema informacijama iz sudskih dokumenata, tvrtka koja je prodala akcelerometre obavijestila je vlasti o Bohmerwaldovom zahtjevu. Nakon što su akcelerometri isporučeni, federalni agenti su ih zaplijenili prilikom inspekcije paketa. U paketu je pronađeno stotinu akcelerometara, a Bohmerwald je na falsificiran način priznao da je znao za zaštićene vojne aplikacije. Pokazalo se da je lažno prijavio vrijednost paketa, naznačivši je na 100 USD, dok je stvarna vrijednost iznosila gotovo 20.000 USD.
Značaj ove afere
Stručnjaci i vlasti smatraju da je ovo kršenje zakona ozbiljna prijetnja nacionalnoj sigurnosti, posebno u kontekstu sveprisutne napetosti između Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Cardell Morant, specijalni agent koji vodi istraživanje, izjavio je da je ovo kršenje zakona jedan od načina na koji osjetljiva tehnologija može dospjeti u ruke potencijalnih protivnika, što dodatno naglašava značaj nadzora nad izvozom takvih tehnologija.
Osnovne informacije
Odvjetnici koji predstavljaju Bohmerwalda u ovom slučaju nisu trenutno dostupni za komentar. Ova situacija podsjeća na važnost praćenja zakonodavstva koje regulira izvoz tehnologije, što je ključno za zaštitu nacionalnih interesa i očuvanje sigurnosti države.
Zaključak
Ova priča o Davidu C. Bohmerwaldu ilustrira ozbiljnost kršenja zakona o izvozu i potencijalne posljedice koje to može imati na nacionalnu sigurnost. Iako se kazna tek treba izreći, slučaj služi kao upozorenje o opasnostima ilegalnog izvoza osjetljive tehnologije, potičući rasprave o sigurnosnim protokolima u dobu globalizacije.