Masna bolest jetre: Rastajući problem u Indiji
Masna bolest jetre postala je ozbiljna zdravstvena briga u Indiji, gdje se promjene u načinu života i prehrambenim navikama značajno odražavaju na zdravlje jetre. S sve većim brojem oboljelih, važno je razumjeti uzroke, simptome te mogućnosti liječenja koje postoje. Na Svjetski dan jetre, dr. V. Sumanth Kumar, savjetnik gastroenterologije, dijeli važne informacije o ovoj temi.
Učestalost i povezanost s metaboličkim sindromom
Prema dr. Kumarovim riječima, masna bolest jetre postala je jedna od najčešćih bolesti jetre u Indiji. Svakodnevno se susreće s brojnim slučajevima oštećenja jetre. Ova bolest često je povezana s metaboličkim sindromom, koji uključuje dijabetes tipa 2, dislipidemiju i hipertenziju. Promjene u načinu života, uključujući sjedilački način života i nekontrolirane prehrambene navike, potiču rast broja oboljelih. Ovi problemi se manifestiraju različito kod pojedinaca; neki razvijaju dijabetes, drugi dislipidemiju, dok se mnogi suočavaju s masnom jetrom.
Mogućnost preokretanja masne jetre
Dr. Kumar naglašava optimizam u vezi s preokretanjem masne jetre, osobito u ranim fazama bolesti. Većina slučajeva (80-90%) su jednostavne steatoze, koje su potpuno reverzibilne uz promjene u načinu života. No, kada bolest napreduje do faza uznapredovale fibroze ili ciroze, to postaje nepovratno, a transplantacija jetre postaje jedina opcija. Zbog toga je važna rana dijagnostika, a ultrazvuk abdomena se ističe kao ekonomičan način probira, iako nije zlatni standard.
Troškovi transplantacije jetre
Transplantacija jetre ostaje skupa opcija, a troškovi se kreću između 20 i 25 lakh ili više, ovisno o komplikacijama. Međutim, dr. Kumar ističe da više od 90-95% pacijenata ne zahtijeva ovaj zahvat. Umjesto toga, jednostavne promjene u načinu života, uključujući gubitak težine od 5-10%, fizičku aktivnost i uravnoteženu prehranu, mogu učinkovito upravljati masnom jetrom. Pacijenti često doživljavaju poboljšanje i nastavljaju s ovim zdravim navikama.
Utjecaj alkohola na zdravlje jetre
Alkohol, koji se većinom metabolizira u jetri, predstavlja značajan rizik za zdravlje ovog organa. Redovito ili prekomjerno pijenje može dovesti do oštećenja jetrenih stanica, što može izazvati fibrozu, upalu i kronične bolesti jetre. Dr. Kumar ističe kako umjerena konzumacija alkohola nije zdrava i upozorava na mit o sigurnosti piva. Uravnotežena prehrana i tjelesna aktivnost su ključni za očuvanje zdravlja jetre.
Rano otkrivanje masne jetre
Masna jetra može se pojaviti u bilo kojoj dobi, pa čak i kod djece, zbog sjedilačkog načina života. Dr. Kumar preporučuje ultrazvuk i testove funkcije jetre kao ekonomične metode probira. Ako se otkriju nepravilnosti, jetreni fibroscan može dodatno pomoći u ocjeni rizika, jer se radi o neinvazivnoj metodi.
Izazovi nakon transplantacije jetre
Nakon transplantacije jetre, pacijenti mogu voditi relativno normalan život uz održavanje zdravog načina života. Međutim, ako su pacijenti alkoholičari, postoji rizik od recidiva, što može dovesti do neuspjeha transplantacije. Dr. Kumar ističe važnost stabilnosti i odgovornosti pacijenata u periodu nakon zahvata, naglašavajući kako liječenje podrazumijeva ne samo medicinsku, već i emocionalnu podršku.
Promjene načina života za zdravlju jetru
Savjeti dr. Kumara za održavanje zdrave jetre uključuju redovitu tjelesnu aktivnost, kvalitetan san i uravnoteženu prehranu. Sjedilački način života i loše prehrambene navike prijete ne samo zdravlju jetre, već i općem zdravlju. Preporučuje se svakodnevno hodanje od tri kilometra, smanjivanje unosa prerađene hrane i usvajanje dugoročnih zdravih navika, umjesto rigidnih dijeta.
Zaključak
Masna bolest jetre predstavlja složen izazov u Indiji. S obzirom na promjene u načinu života i prehrani, važno je podizati svijest o rizičnim faktorima i mogućnostima liječenja. Uz pravovremenu dijagnostiku i promjene u načinu života, moguće je smanjiti učestalost ove bolesti i poboljšati kvalitetu života oboljelih.