Sveučilište u Oxfordu: Nova studija o zdravom načinu života i dugom kovidu
Istraživači sa Sveučilišta u Oxfordu objavili su zanimljive rezultate svoje nove studije koja ukazuje na važnost zdravog načina života prije infekcije COVID-19. Prema njihovim saznanjima, osobe koje se pridržavaju zdravih životnih navika suočavaju se s 36% nižim rizikom od dugog kovida, 41% nižim izglede na smrt te 22% nižim šansama za hospitalizaciju.
Detekcija uzročnih čimbenika
U ovoj opsežnoj analizi, istraživači su procijenili povezanost modificiranih čimbenika načina života, uključujući pušenje, konzumaciju alkohola, indeks tjelesne mase, tjelesnu aktivnost, sjedeći način života, trajanje sna i prehrambene navike, s pojavom dugog kovida, smrću i hospitalizacijom. Studija je obuhvatila 68.896 odraslih osoba u Velikoj Britaniji koje su testirane pozitivno na COVID-19 od ožujka 2020. do ožujka 2022. godine.
Demografski podaci sudionika
Prosječna dob sudionika bila je 66,6 godina, pri čemu su 53,4% bili muškarci, a 82,1% bijele rase. Istraživanje je otkrilo da je 12,3% sudionika imalo nepovoljan način života (0 do 4 zdrave navike), 41,3% je imalo intermedijarni način života (5 zdravih navika), dok se 46,4% pridržavalo povoljnog načina života s 6 do 10 zdravih navika. Sudionici su se, u prosjeku, pridržavali medijana od 7 faktora zdravog načina života.
Učinci zdravog načina života
Rezultati studije, objavljeni u časopisu Komunikacije prirode, ukazuju na to da je zdrav način života povezan s 36% nižim rizikom od dugovremenih simptoma COVID-19. Ukupno 5,5% i 7,8% sudionika iskusilo je dugotrajne znakove ili simptome u najmanje jednom sustavu organa, kako tijekom, tako i nakon infekcije.
Smrtnost i hospitalizacija
Održavanje zdravog načina života značajno je smanjilo i rizik od smrtnosti, dok su 41% manji izgledi za smrt i 22% niže šanse za hospitalizaciju zabilježeni bez obzira na povijest bolesti sudionika. Ove veze su postojale neovisno o varijantama SARS-COV-2, statusu cijepljenja ili hospitalizacije, što podcrtava koliko je životni stil važan.
Utjecaj na tjelesne sustave
Istraživanje je također pokazalo da se smanjenje rizika od dugog kovida činilo univerzalnim, utječući na sve proučavane organske sustave, uključujući kardiovaskularni, koagulacijski, metabolički, gastrointestinalni, bubrežni, mentalno zdravlje, kao i respiratorni sustav. Prednosti su se, zanimljivo, uglavnom pripisivale zdravom načinu života, neovisno o pre-existing bolestima.
Zaključak iz studije
Autori studije istaknuli su da zdrav način života može smanjiti rizik od težih oblika COVID-19 i fatalnih ishoda. Oni sugeriraju da zdrav način života pomaže u zaštiti organizma od upale i abnormalnih imunoloških odgovora, čime se smanjuje mogućnost teških posljedica infekcije.
“Ovi nalazi sugeriraju korist od populacije koja se pridržava zdravog načina života kako bi se smanjile potencijalne dugoročne štetne zdravstvene posljedice COVID-19.”
Zdrav životni stil može, prema ovim nalazima, igrati ključnu ulogu u zaštiti pojedinaca od dugoročnih zdravstvenih problema koji proizlaze iz infekcije COVID-19. Ovo je važan podsjetnik svima nama o značaju brige o vlastitom zdravlju, posebno u izazovnim vremenima kao što su pandemijske situacije.