Uloga transplantacije jetre u spašavanju života
Transplantacija organa predstavlja izvanredno medicinsko dostignuće koje može promijeniti sudbinu pacijenata s neuspjehom organa. Dr. Gursagar Singh Sahota, glavni kirurg jetre na medicinskom fakultetu i bolnici Dayanand, u intervjuu za Manav Mander objašnjava kako ovaj postupak ne samo da može spasiti živote, nego i značajno poboljšati kvalitetu života kod osoba koje pate od kroničnih bolesti.
Povećanje učestalosti jetrenih bolesti u Punjabu
U Punjabu i susjednim državama postoji alarmantno visoka učestalost jetrenih bolesti, uzrokovanih nizom faktora uključujući zloupotrebu alkohola, virus hepatitisa B i C, kao i pretilost koja dovodi do masne jetre. Promjene u načinu života, uz smanjenje tjelesne aktivnosti i konzumiranje brze hrane, dodatno pogoršavaju situaciju. Ove okolnosti čine važnim razumijevanje preventivnih mjera te potrebu za dijagnosticiranjem i liječenjem jetrenih bolesti u ranoj fazi.
Zdrav život nakon transplantacije
Jedan od ključnih aspekata uspješne transplantacije jetre je održavanje zdravog načina života. Dr. Sahota naglašava važnost uravnotežene prehrane, redovite tjelesne aktivnosti, izbjegavanja alkohola i pušenja, kao i stroge primjene propisane medicinske terapije. Priprema pacijenata na posvećenost skrbi nakon operacije je od iznimne važnosti, jer redovni pregledi i monitoring ključni su za optimizaciju rezultata transplantacije.
Tipovi transplantacija jetre
Postoje dvije glavne vrste transplantacija jetre: od kadaveričnih (mrtvih) donatora i od živih donatora. Mrtvi donatori su osobe koje su prikupile svoje organe nakon smrti mozga, dok su živi donatori obično članovi obitelji koji doniraju dio svoje jetre dok su i dalje u dobrom zdravstvenom stanju. Svaka od ovih vrsta zahtijeva visok stupanj stručnosti i multidisciplinarni tim za uspješno izvršenje.
Kriteriji za donaciju jetre
Svaka osoba može postati donator organa nakon smrti, ali živi donatori moraju ispuniti određene uvjete. Idealni kandidati su obično rodbina primatelja, u dobi između 18 i 55 godina, bez povijesti dijabetesa ili hipertenzije. Važno je napomenuti da živi donatori mogu darovati do 70% svoje jetre, koja se može potpuno obnoviti u roku od tri mjeseca nakon donacije.
Oporavak donatora i primatelja
Nakon operacije, živi donatori su obično pod budnim okom zdravstvenih stručnjaka u bolnici tjedan dana, a njihov oporavak se odvija brzo. Ne zahtijevaju dugotrajne lijekove i mogu se vratiti normalnim aktivnostima nakon potpunog oporavka. Sa druge strane, primatelji jetre obično ostaju u bolnici oko 18 dana i imaju duže razdoblje oporavka, uz obavezno uzimanje lijekova kako bi se spriječilo odbacivanje novog organa.
Postoperativna njega i uspješnost transplantacije
Transplantacija jetre se može pohvaliti visokom stopom preživljavanja, preko 90% pacijenata preživi operaciju. Redoviti medicinski pregledi i praćenje zdravstvenog stanja postoperativnih pacijenata ključno su za osiguravanje dugoročnog uspjeha. Važno je da primatelji usmjere svoje napore na izbjegavanje uzroka bolesti koje su dovele do oštećenja jetre, kako bi očuvali funkcionalnost nove jetre.
Prevencija jetrenih bolesti
S obzirom na sve navedeno, važno je naglasiti da bi pojedinci trebali posvetiti pažnju održavanju zdravlja svoje jetre. To uključuje prehranu bogatu voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama, kao i redovitu tjelesnu aktivnost i hidrataciju. Osim toga, važno je prakticirati siguran spolni odnos kako bi se spriječila infekcija hepatitisom, te biti oprezan s lijekovima i dodacima prehrani, uvijek savjetujući se sa svojim liječnikom prije nego što započnu bilo kakvu novu terapiju.
Transplantacija jetre je ne samo medicinski postupak, već i proces koji zahtijeva zajedništvo, znanje i predanost svih uključenih, od donatora, zdravstvenih radnika do samih pacijenata.