Zemlje u razvoju zaključane iz trgovine s tehnologijom s niskim udjelom ugljika

Nova klasa roba i usluga s niskim udjelom ugljika (LCT) predstavlja ključni element globalnog prijelaza na održive obrasce gospodarskog rasta. Ove tehnologije pogoduju smanjenju emisija ugljika i doprinosu borbi protiv klimatskih promjena. Istraživanja pokazuju da, iako je LCT trgovina u globalnom porastu, zemlje u razvoju, posebno one koje nisu uključene u Kinu, ostaju na marginama ovog tržišta.
Na temelju novih podataka objavljenih u Znanosti, autori Praveena Bandara, Rebecca Ray, Jiaqi Lu i Kevin P. Gallagher ističu zabrinjavajuće nalaze: većina tržišta u nastajanju i zemalja u razvoju nije aktivna u trgovini LCT-om. Osim toga, kada stvarno učestvuju, često su neto uvoznici, što dodatno otežava njihovu mogućnost razvoja održivih industrija.
Jedan od ključnih razloga za ovu isključenost jest to što su zemlje u razvoju često izostavljene iz globalnih proizvodnih lanaca. Nedostatak pristupa tehnologijama s niskim udjelom ugljika otežava im prilagodbu i implementaciju inovacija koje bi mogle smanjiti njihove emisije i unaprijediti gospodarski rast. Ovaj status može dovesti do “zaključavanja” u starom, ekološki neodrživom modelu razvoja.
Autori upozoravaju da bez značajnog tehnološkog prijenosa i dugoročnog, pristupačnog financiranja, zemlje u razvoju rizikuju dodatno pogoršanje duplica globalne nejednakosti. U svijetu gdje klimatske promjene postaju sve prisutnije, izostanak ovih zemalja iz LCT tržišta može imati dalekosežne posljedice za zdravlje našeg planeta, ugrožavajući živote milijardi ljudi koji oslanjaju na održive metode razvoja.
Kako bi se spriječila daljnja marginalizacija zemalja u razvoju na globalnoj razini, autori naglašavaju važnost na nadolazeće međunarodne konferencije. Ujedinjeni narodi će u srpnju organizirati četvrtu međunarodnu konferenciju o financiranju razvoja, a Brazil će biti domaćin 30. konferencije o klimatskim promjenama UN (COP30). Cilj bi trebao biti stavljanje globalne klimatske akcije u središte tih rasprava.
Potrebno je postupno povećavati nove, dugoročne i pristupačne oblike financiranja i potiči tehnološki transfer. Ovi pristupi omogućili bi zemljama u razvoju da aktivno sudjeluju u klimatskoj tranziciji, čime bi se osigurao njihov razvoj i smanjila globalna nejednakost.
Pročitajte članak časopisa
Pročitajte blog
Pročitajte sažetak članka