Žene i srčane bolesti: Kako životni stil utječe na kardiovaskularni rizik
Nedavna studija, predstavljena na godišnjoj znanstvenoj sesiji američkog koledža za kardiologiju (ACC.25), donosi iznenađujuće spoznaje o utjecaju životnog stila i zdravstvenih čimbenika na srčane bolesti, posebno kod žena. Ova istraživanja ukazuju na to da životni čimbenici poput prehrane, tjelesne aktivnosti, pušenja i krvnog tlaka imaju jači utjecaj na kardiovaskularni rizik kod žena nego kod muškaraca.
Važnost ženama prilagođenih pristupa
Prema istraživačima, nalaz ove studije naglašava potrebu za pristupima probira ili evaluacije rizika koji su posebno prilagođeni ženama. Ovi prilagođeni pristupi mogli bi pomoći u preciznijem određivanju kardiovaskularnog rizika te bolje motivirati žene da usvoje zdrave životne navike. Dr. Maneesh Sud, vodeći autor studije, ističe: "Za istu razinu zdravlja, naš istraživački rad pokazuje da je povećanje rizika kod žena veće nego kod muškaraca."
Ključni čimbenici srčanih bolesti
Studija je obuhvatila osam važnih čimbenika povezanih sa srčanim bolestima: prehranu, san, tjelesnu aktivnost, pušenje, indeks tjelesne mase, razinu glukoze u krvi, lipide i krvni tlak. Iako su rezultati pokazali da žene češće imaju povoljnije zdravstvene aspekte u usporedbi s muškarcima, one koje su imale više negativnih čimbenika rizika suočile su se s povećanim rizikom od srčanih udara ili drugih kardiovaskularnih događaja.
Zdravstveni profili sudionika
Istraživači su analizirali podatke više od 175.000 odraslih osoba u Kanadi, koji su sudjelovali u studiji od 2009. do 2017. godine. Na početku studije, nijedan sudionik nije imao srčane bolesti, a gotovo 60% ispitanika su bile žene. Sudionici su kategorizirani na temelju svojih zdravstvenih profila u idealno, srednje ili loše zdravlje, što je omogućilo daljnju analizu rizika.
Usporedba između muškaraca i žena
Tijekom 11-godišnjeg praćenja, rezultati su pokazali da su žene imale manju vjerojatnost kategoriziranja kao osobe s lošim zdravljem (21,9% žena naspram 30,5% muškaraca). Dodatno, 9,1% žena postiglo je idealno zdravlje u svim promatranim čimbenicima, u usporedbi s 4,8% muškaraca. Unatoč ovim pozitivnim statistikama, žene s lošim zdravljem imale su gotovo pet puta veći rizik od srčanih bolesti u usporedbi s onima s idealnim zdravljem.
Pojedinačni faktori rizika
Analiza je također otkrila da žene često ostvaruju bolje rezultate od muškaraca u pojedinim čimbenicima rizika. Na primjer, žene su bile sklonije postizanju idealne razine prehrane, glukoze u krvi i kolesterola. S druge strane, žene su bile nešto manje vjerojatno da će postići idealnu razinu tjelesne aktivnosti. Ova otkrića naglašavaju važnost razmatranja različitih čimbenika rizika pri vrednovanju kardiovaskularnog zdravlja među spolovima.
Potreba za daljnjim istraživanjem
Istraživači naglašavaju potrebu za daljnjim istraživanjima kako bi se razumjelo na koji način različiti faktori rizika utječu na zdravstvene ishode kod muškaraca i žena. Oni planiraju dodatne analize kako bi se utvrdile razlike među ljudima različitih rasnih i etničkih skupina ili među ženama prije i nakon menopauze. Ova istraživanja mogla bi doprinijeti razvijanju boljih strategija prevencije srčanih bolesti, prilagođenih specifičnim potrebama različitih populacija.
Izvori ukazuju na važnost razumijevanja ovih razlika kako bi se unaprijedila prevencija i liječenje kardiovaskularnih bolesti, a posebno kako bi se ženama omogućilo zdravije i duže življenje.