
U posljednje vrijeme, Kina doživljava pravu revoluciju kada je riječ o zdravlju i ekološki održivom načinu života. Kroz podršku vlade i rastuću svijest o važnosti zaštite okoliša, pojavljuje se novi trend koji naglašava ekološke i zdrave industrije. Ove promjene ne samo da podižu standarde kvalitete života, već također otkrivaju značajan ekonomski potencijal.
Kao primjer ovog novog načina života ističe se 38-godišnji Cao Bin, uredski radnik koji svaki dan nakon posla veže tenisice i odlazi trčati u obližnji park. “Trčanje mi pomaže da se vratim sebi. Osjećam se puno bolje nakon toga”, kaže Cao, dodajući kako mjesečno troši oko 2.000 juana (279 dolara) na članske pristojbe u teretanama, sportsku opremu i zdrave obroke.
Ova priča odražava širi trend: sve veći broj Kineza prihvaća aktivniji životni stil koji podrazumijeva trčanje, biciklizam, penjanje i vježbanje u teretani. Potražnja za sportskom odjećom značajno je porasla, a sportska odjeća postala je druga najpopularnija kategorija odjeće, odmah iza svakodnevne mode, prema izvješću IIMEDIA Research iz 2025. godine.
Popularnost biciklizma, primjerice, rezultira povećanom prodajom vrhunskih bicikala, dok su prehrambeni proizvodi poput biljnog mesa i funkcionalne hrane također na pobjedničkoj strani. Osim toga, fitness trend dovodi do rasta turizma događaja. Biciklistički i trkački maratoni privlače sudionike iz cijele zemlje, jačajući lokalne ekonomije.
Utrka staza 2024. u Shaowuu, rodnom gradu legendarnog taoističkog majstora Zhang Sanfena, privukla je više od 1.300 sudionika, donoseći lokalnim sektorima više od 10 milijuna juana. Prema stručnjaku za sportsku industriju, Zhang Qingu, podrška vlade kroz različite inicijative, kao što su strategije za promicanje tjelesne aktivnosti i upravljanje težinom, pozitivno utječe na rast fitness trenda.
Kao dio šire strategije, razvijaju se sportski parkovi i staze, omogućujući građanima lakši pristup fitness sadržajima. Također, održivost postaje ključni element u potrošačkom ponašanju, što rezultira potražnjom za ekološkim modom, hranom s niskim udjelom ugljika i energetski učinkovitih uređaja. To otvara nove poslovne prilike i potiče inovacije.
Vodeće marke u sportskoj odjeći, poput Anta i Li-Ning, već reagiraju na trendove kreiranjem ekološki prihvatljivih proizvoda. Prema izvještaju ESG-a za 2024. godinu, održivi proizvodi činili su više od 30 posto ukupne ponude, dok su se tržištu pridružili brojni ekološki certificirani proizvodi.
U industriji dostave hrane, program “Inicijativa Green Mountains” tvrtke Meituan pridonosi održivijim praksama među potrošačima. Veliki broj korisnika odlučuje se za dostave bez pribora, dok se sve više trgovaca pridružuje inicijativama za smanjenje plastičnog otpada.
Prema podacima kineskog Ministarstva trgovine, 2024. godine više od 60 posto novootvorenih vozila su nova energetska vozila, dok su energetski učinkoviti modeli postali sve popularniji među potrošačima. Ove promjene svjedoče o rastućoj prednosti zelenih tehnologija koje nude nove mogućnosti u potrošačkom sektoru.
Globalni brendovi također se aktivno uključuju u kineski fitness bum. Na primjer, Decathlon je nedavno otvorio nove trgovine u Šangaju, Pekingu i Nanjingu, nudići širok spektar sportske opreme dok podržava lokalne zajednice kroz organizaciju događaja poput biciklizma i trčanja.
Cao-ova strast za fitnessom dovela ga je od polumaratona u Baotouu do priprema za Premier maraton u Pekingu. “Ova ludost oko fitnessa nije prolazna faza; to je novi način života”, zaključuje Cao. “Kako se trendovi razvijaju, tako ćemo i mi nastaviti živjeti zdravijim i ekološki održivim životima.”
Xinhua