Umjetnici se okupljaju protiv promjena u zakonu o autorskim pravima u Velikoj Britaniji
Uznemirujuće promjene u zakonodavstvu o autorskim pravima u Velikoj Britaniji potaknule su značajnu reakciju u glazbenoj industriji. Više od 1000 umjetnika i organizacija okupilo se kako bi stvorili "tihi album" pod nazivom "Je li to ono što želimo?", koji simbolizira njihovu borbu protiv predloženih promjena zakona koje bi omogućile AI programerima korištenje njihovog kreativnog rada bez odobrenja.
Prijetnja umjetničkom integritetu
Predložene izmjene zakona o autorskim pravima omogućile bi programerima da koriste glazbu, vizualna umjetnička djela, tekstove i druge kreativne sadržaje u svrhe poboljšanja svojih AI modela, što bi moglo imati dalekosežne posljedice na živote i karijere umjetnika. Ova praksa bi značila da bi umjetnici, u slučaju prigovora, morali dokazivati da je njihov rad korišten bez dozvole, što predstavlja neviđenu prijetnju njihovom autorskom integritetu.
Uloga "tihe albuma"
Album "Je li to ono što želimo?" nije samo kreativni izraz protesta, već i snažan simbol zabrinutosti glazbenika za budućnost vlastite profesije. Uključuje snimke praznih studija i prostora za performanse, što predstavlja prazninu koju bi umjetnici osjetili ukoliko bi zakon bio izmijenjen. Time se dočarava osjećaj gubitka i tjeskobe koji mnogi umjetnici osjećaju u suočavanju s novim tehnologijama i poslovnim modelima koji ne poštuju njihovu kreativnost.
Istaknuti sudionici
Među poznatim umjetnicima koji su podržali ovu inicijativu nalaze se Damon Albarn, Kate Bush, Imogen Heap, Cat Stevens i mnogi drugi. Ovi umjetnici su ujedinili svoje glasove kako bi istaknuli važnost zaštite ljudske umjetnosti u dobu sveprisutne digitalizacije i automatizacije. Njihova poruka je jasna: "Britanska vlada ne smije legalizirati krađu glazbe i umjetnosti u korist AI kompanija."
Donacija za glazbenu dobrotvornu organizaciju
Sav prihod od prodaje ovog albuma bit će doniran glazbenoj dobrotvornoj organizaciji Pomozite glazbenicima, koja podupire umjetnike u nevolji. Ova odluka naglašava zajedničku borbu umjetnika za pravednije uvjete rada i bolje zakonske zaštite svojih prava.
Reakcija Maxa Richtera
Britanski skladatelj Max Richter, koji se također pridružio ovom projektu, nedavno je upozorio na ozbiljne posljedice koje bi nova pravila mogla imati po kreatore. U njegovom govoru pred odborima za kulturu, medije i sport, kao i znanost, inovacije i tehnologiju, Richter je izjavio kako su prijedlozi zakona "nepravedni i neizvedivi", upozoravajući da bi njihovo usvajanje moglo značiti kraj umjetničkog stvaralaštva kao što ga poznajemo.
Kada umjetnost postane roba
Ovaj album i njegov naziv postavili su temeljnu dilemu: da li umjetnost zaista može biti predmet trgovine i korištenja bez primjerenih pravila i regulacija? Umjetnici se bore protiv ideje da modernizacija i tehnologija trebaju doći na račun njihovih prava i kreativnosti.
Poziv na akciju
Umjetnici i njihove organizacije pozivaju javnost da se uključe u ovu borbu i podrže njihovu inicijativu, kako bi osigurali da kreativci i dalje mogu slobodno stvarati bez straha od nezaslužene eksploatacije njihovog rada. Ova situacija ne predstavlja samo pravnu borbu, već i borbu za očuvanje načina života i izražavanja kroz umjetnost.
Više detalja dostupan je na službenoj web stranici projekta ovdje.