U današnjem brzom, tehnološkim životom, progon osobnog i karijernog uspjeha često je središnja pozornica. Iako su moderni životni stilovi prikladni i prepuni obećanja, oni imaju neke neočekivane posljedice, od kojih je jedna suptilan, ali uporni utjecaj na plodnost, napomene Dr. – neplodnost i IVF stručnjak, Osnivač-medicinski Direktor u centru Advance Fertility & Gynecology. Ona kaže kako moderan život mijenja reproduktivno zdravlje.
5 načina na koji moderni način života utječe na vašu plodnost
Od odgođenog roditeljstva do lijenih načina života, evo 5 načina na koji moderni život mijenja reproduktivno zdravlje, ističe dr. Kaberi Banerjee:
1. Odgođeno roditeljstvo i pad plodnosti
Problemi s karijerom i novcem uklanjaju mnoge planove da imaju djecu do svojih 30-ih. Žene su najplodniji u svojim ranim do kasnim 20-ima, koji počinje opadati u 30, a padne dalje nakon 35 godina. Ne samo da su zdrava jaja manje u broju, već su i niže kvalitete. I muška plodnost je također povezana s dobi, a kvaliteta sperme, zajedno s pokretljivošću, opada s godinama, čime se smanjuje vjerojatnost začeća i povećava mogućnost genetskih oštećenja.
2. Kultura isporuke hrane i prehrambene navike
Nedavni procvat dostave hrane putem aplikacija učinio je bezvrijednu hranu na raspolaganju mnogo većem stupnju nego ikad prije. Prerađena hrana koja sadrži masnoću, šećer i sol postala je raširena i zamijenila kućnu hranu koja je obično pravilno uravnotežena, što dovodi do metaboličkih bolesti poput inzulinske rezistencije i pretilosti. Sve ove prehrambene promjene utječu na hormonsku ravnotežu kao i na ovulaciju, što potiče neplodnost.
Ne propustite:Može li stres smanjiti vaše šanse za začeće? Specijalist za plodnost nudi uvide u otvaranje očiju
3. Sjedeći život i fizička neaktivnost
Opsežno sjedenje u uredu i kod kuće postalo je norma u modernom dobu rada na računalnim i digitalnim medijima. To dovodi do prekomjerne težine, sporog cirkulacije i hormonske neravnoteže, a sve su međusobno povezane s poremećajima plodnosti. Otkriveni su višak masnoće na tijelu i nedostatak uobičajenog kretanja koji doprinose hormonskoj neravnoteži, oštećenoj kvaliteti jaja i sperme te poremećuju ukupni potencijal plodnosti. Dosljedna vježba će poboljšati funkcije hormona i šansu za začeće.
4. Gubitak intimnosti
S rokovima, računalnim monitorima i previše informacija, parovi troše manje kvalitetnog vremena zajedno. Gubitak intimnosti sastavljen kroničnim stresom ometa hormonsku kontrolu, ometajući ženske menstrualne cikluse i kvalitetu sperme kod muškaraca. Emocionalno sami i mentalno iscrpljeni, parovi više nemaju volju i sposobnost začeća.
5. Droga, duhan, nikotin i alkohol
Pušenje, vaping i prekomjerna upotreba alkohola negativno utječu na plodnost. Pušenje smanjuje broj sperme i pokretljivost kod muškaraca, te rezerve jajnika kod žena, obično naznačeno niskom razinom anti-mullerijskog hormona (AMH); vaping daje iste ishode. Prekomjerna konzumacija alkohola stvara oksidativni stres i oštećenje DNA u reproduktivnim stanicama i rezultira smanjenom plodnošću.
„Iako su prednosti modernog života sigurne, oni podrazumijevaju skrivenu cijenu, a plodnost je jedna od najvećih žrtava. S ranom dijagnozom i svjesnom modifikacijom životnog stila, npr. ostajući fizički aktivan, imajući zdravu prehranu, izbjegavanje unosa droga i konstruiranje pozitivnih odnosa, muškarci i žene mogu znatno poboljšati svoje reproduktivno zdravlje.
Ne propustite:Planirate začeti? 5 bitnih načina na koje trebate održati svoj životni stil, prema savjetniku za plodnost
Ako vam se priča svidjela, podijelite je. Za više takvih članaka pratite Herzindagi.