Uvod u Agendu Stavku 6: Ostale stvari
U današnjem digitalnom dobu, sigurnost informacija i komunikacijskih tehnologija postaje sve važnija tema. Sa svakim novim tehnološkim napretkom, pojavljuju se i nove prijetnje kojima su izložene države, organizacije i pojedinci. Kako bismo odgovorili na te izazove, Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 2020. godine donijela Rezoluciju 75/240, koja je omogućila osnivanje nove otvorene radne skupine posvećene sigurnosti u korištenju informatičkih i komunikacijskih tehnologija. Ova radna skupina ima za cilj stvoriti sigurnije digitalno okruženje za sve.
Mandat i ciljevi radne skupine
Radna skupina, čiji je mandat postavljen za razdoblje od 2021. do 2025. godine, ima nekoliko ključnih ciljeva. Jedan od primarnih ciljeva je razvoj pravila, normi i načela odgovornog ponašanja država. Ova pravila nisu samo tehnička, već se odnose i na etički i moralni okvir u kojem se mora djelovati u digitalnom prostoru.
Osim toga, skupina je zadužena za razmatranje inicijativa koje države poduzimaju kako bi osigurale sigurnost korištenja informacijske i komunikacijske tehnologije. Ove inicijative mogu uključivati zakonodavne promjene, poticanje obrazovanja i svjesnosti o informacijskim tehnologijama, kao i međunarodnu suradnju.
Institucionalni dijalog i međunarodna suradnja
Jedan od ključnih zadataka ove radne skupine je uspostavljanje redovitog institucionalnog dijaloga pod pokroviteljstvom Ujedinjenih naroda. Ovaj dijalog trebali bi voditi široki spektri država, a njegov cilj je omogućiti razmjenu iskustava i najbolje prakse koje će pomoći u izgradnji globalne sigurnosti u digitalnom prostoru.
Ova vrsta suradnje je od esencijalne važnosti jer prijetnje koje se javljaju u svijetu informacijske sigurnosti često nemaju granice. Naime, napadi mogu poticati iz jedne države, ali utjecati na infrastrukturu ili povjerenje korisnika diljem svijeta.
Razumijevanje prijetnji u domeni informacijske sigurnosti
Radna skupina također nastoji proučiti postojeće i potencijalne prijetnje u sferi informacijske sigurnosti. To uključuje analizu različitih oblika cyber napada, od phishinga do ransomwarea, kao i istraživanje sigurnosnih propusta koji bi mogli biti iskorišteni od strane zlonamjernih aktera.
S obzirom na sve veću povezanost svjetskih mreža, postoji stalna potreba za unapređenjem razumijevanja tih prijetnji i razvijanjem kooperativnih mjera koje bi se mogle koristiti za njihovo sprečavanje ili suzbijanje.
Međunarodno pravo i pitanje suvereniteta
Kao dio svog mandata, radna skupina se također fokusira na to kako se međunarodno pravo primjenjuje na upotrebu informacijske i komunikacijske tehnologije među državama. Ovo pitanje je posebno relevantno s obzirom na učestalost cyber sukoba i rastući broj incidenata koji uključuju kršenje suvereniteta država putem tehnologije.
Razmatranje ove teme može omogućiti širenje pravnog okvira koji će regulirati ponašanje država na tehničkom polju, omogućujući time bolju zaštitu korisnika i infrastrukture.
Mjere izgradnje povjerenja i kapaciteta
Zadnji aspekt koji bi se trebao razmotriti u okviru Agende Stavke 6 je izgradnja povjerenja među državama i jačanje kapaciteta za odgovor na prijetnje. Ove mjere su ključne za osiguranje efikasnog odgovora na izazove u digitalnom svijetu.
Izgradnja povjerenja može uključivati dijeljenje informacija o prijetnjama, kao i zajedničke vježbe i simulacije koje pomažu državama da se bolje pripreme na potencijalne napade. Jačanje kapaciteta također može uključivati obrazovanje i usavršavanje, stvarajući stručnjake koji mogu učinkovito odgovoriti na ozbiljne sigurnosne izazove.
Zaključak
Uz sve prisutnije izazove u području informacijske sigurnosti, važno je imati jasna pravila, suradnju i integrirani pristup na međunarodnoj razini. Radna skupina uspostavljena kroz Rezoluciju 75/240 predstavlja značajan korak naprijed za razvoj sigurnijeg i odgovornijeg digitalnog okruženja. Opravdano je očekivati da će suradnja i razumijevanje među državama osnažiti osnove za odgovor na sve izazove u ovoj oblasti.