Tehnologija u učionici: Telefon kao medij za ometanje ili alat za učenje?
Uloga profesora u korištenju tehnologije
Na početku svakog semestra, profesori obično iznose smjernice vezane za korištenje tehnologije tijekom nastave. Posebno se u tom kontekstu spominju mobilni telefoni, koji su postali neizostavan dio svakodnevnog života studenata. Iako profesori rijetko prekidaju nastavu kako bi nekoga upozorili ili omeli, zanimljivo je primijetiti kako se, unatoč određenim pravilima, studenti često stvarno posvete nastavi.
Dosadne klase i njihovi izazovi
Ipak, postoje predmeti koji su jednostavno dosadni i služe isključivo da bi se ispunila potreba za kreditima. U takvim klasama studenti često prate nastavu posve sa sumnjom, zbunjeni i ometani vlastitim telefonima. Ovaj fenomen može dodatno pogoršati osjećaj dosade, jer učenici često radije provjeravaju poruke nego slušaju nastavne sadržaje.
Odgovornost studenata i profesoreva uloga
Iako se može argumentirati da koristi od korištenja telefona tijekom predavanja ne opravdavaju takvo ponašanje, važno je prepoznati da su studenti ipak platili za te tečajeve. Mnogi se pitaju kolika je njihova odgovornost u angažiranju i praćenju nastave, dok s druge strane profesori trebaju osmisliti nastavu na način koji će privući pažnju i potaknuti učenike na aktivno sudjelovanje.
Prekidi i njihovo značenje
Uobičajena pojava u nekim klasama je situacija u kojoj profesor prekida nastavu kako bi učenike upozorio da ostave telefone. U jednom od mojih predavanja, profesor je reagirao na studenta koji je samo fotografirao dijapozitive kako bi napravio bilješke. Ovakva situacija otvara pitanja o tome kako bi profesori trebali reagirati na upotrebu tehnologije u učionici.
Odnos između profesora i studenata
Dijalog između profesora i studenata trebao bi biti jednak. Profesori trebaju razumjeti da se, ako ne pokažu zanimanje za predmet, njihova očekivanja od studenata da budu fokusirani i angažirani mogu smatrati nepravednima. Ako profesor ne djeluje zainteresirano i angažirano u svom vlastitom predmetu, zašto bi se studenti trebali truditi?
Poštovanje kao ključna komponenta
Važno je napomenuti da, iako profesori zaslužuju osnovno poštovanje, oni također trebaju poštovati svoje studente. Činjenica da studenti koriste telefone tijekom nastave ne bi trebala biti povod za nerazumijevanje ili osudu. Umjesto toga, profesori bi trebali gledati na to kao na priliku za poboljšanje nastave i angažiranje studenata na stvaranje zanimljive i interaktivne atmosfere.
Mogućnosti za učenike
Profesori koji priznaju da su mobilni telefoni neizostavni dio svakodnevnog života mladih mogu pronaći načine kako ih integrirati u nastavu. Umjesto da se fokusiraju na zabranu, nastavnici bi mogli osmisliti aktivnosti koje uključuju tehnologiju na značajan i poučan način, čime bi zadržali pažnju studenata i pridonijeli njihovom obrazovanju.
Nastava i upotreba tehnologije u učionici ne moraju biti isključivo suprotstavljeni pojmovi. Umjesto da se fokusiraju na ograničavanje upotrebe telefona, profesori i studenti trebaju surađivati kako bi postigli bolje rezultate i stvorili pozitivnu atmosferu u učionici.