Kvaliteta slike u gaming svijetu: FSR 4 vs DLSS
Uvod
Kada govorimo o tehnologijama za poboljšanje kvalitete slike u video igricama, dva glavna imena koja iskaču su AMD-ov FSR 4 i NVIDIA-ina DLSS. Ove tehnologije koriste sofisticirane algoritme i strojno učenje kako bi poboljšale grafičku izvedbu igara. Iako je AMD napravio značajne pomake s FSR 4, često se postavlja pitanje koliko je podrška za igre zaista učinkovita u usporedbi s DLSS-om.
FSR 4: Napredak i mogućnosti
FSR (FidelityFX Super Resolution) 4 je najnovija iteracija AMD-ove tehnologije, koja je obećala značajna poboljšanja u kvaliteti slike. No, jedna od ključnih prednosti FSR-a je njegova pristupačnost, jer može raditi na širokom spektru hardware-a. Međutim, glavna prepreka ostaje podrška za igre. Za sada, popis igara koje podržavaju FSR 4 nije impresionantan – s svega 65 naslova, većina su AAA klasici.
DLSS: Usporedba s NVIDIA-om
S druge strane, NVIDIA-ina DLSS (Deep Learning Super Sampling) tehnologija nudi široku podršku i konstantne nadogradnje kroz vrijeme, što ju čini popularnijim izborom među gamerima. DLSS 3 i najnovije verzije koriste napredne tehnologije kao što su transformatori, koje dodatno poboljšavaju kvalitetu slike u širokom spektru igara. Sukob između FSR-a i DLSS-a često dovodi do diskusija o tome koja tehnologija pruža bolju kvalitetu slike.
Optiscaler: Povezivanje FSR 4 s drugim igrama
Jedna od zanimljivih inovacija je alat pod nazivom Optiscaler, koji omogućuje pokretanje FSR 4 u igrama koje podržavaju DLSS 2+ ili FSR 2+. Ovo može biti zanimljiva opcija za igrače željne isprobavanja FSR 4, no zahtijeva dodatne korake. Naime, implementacija FSR 4 putem Optiscalera nije jednostavna, već zahtijeva ručno kopiranje datoteka u određene direktorije, što može zbuniti mnoge korisnike.
Uvjeti za korištenje
Za korištenje FSR 4, igrači trebaju imati najnoviji AMD-ov GPU temeljen na RDNA 4 arhitekturi, poput Radeon RX 9070 XT. Uz to, također postoje i dodatna ograničenja poput izostanka podrške za Vulkan API, što može stvoriti dodatne prepreke.
Razlozi za AMD-ov propust
Unatoč time što AMD bilježi visoke prihode i uspjeh na tržištu, čini se da nisu učinkovito iskoristili te resurse za poboljšanje podrške igara za FSR 4. Kritičari se često pitaju zašto AMD ne može pružiti sličnu podršku i funkcionalnost kao NVIDIA, s obzirom na to da su već ostvarili značajan profit.
Izazovi modding zajednice
Modding zajednica pokazuje koliko su igrači motivirani učiniti više od onoga što im službene alate nude. Premda je FSR 4 i dalje vrlo nova tehnologija, redovni moderi su već počeli kreirati načine za njenu implementaciju u igre koje nisu prvotno podržavale ovu tehnologiju. Ovo postavlja pitanja o sposobnosti velikih kompanija poput AMD-a da osiguraju dosljednu podršku, s obzirom na aktivnost među igračima.
Kvaliteta slike: Što možemo očekivati?
Analize pokazuju da kvaliteta slike FSR 4 obično ne doseže razinu DLSS 3 ili DLSS 4. FSR 3 se često smatra inferiornom u usporedbi s NVIDIA-inim rješenjima. Ova razlika u kvaliteti prisiljava igrače da se zapitaju koliko zapravo isplativa FSR 4 može biti.
Presudno pitanje: Zašto nedostatak podrške?
Za mnoge igrače, frustrirajuće je što tehnologija poput FSR 4, koja ima potencijal postati revolucionarna, pati zbog nedostatka podrške. Iako je razvoj hardvera i softvera impresivan, nedostatak cjelovite podrške može stvoriti osjećaj da su igrači ostavljeni na cjedilu.
Nekoliko je razloga zašto AMD možda ne nudi širu podršku za FSR 4. Možda je usredotočen na druge projekte ili se bori s resursima. S obzirom na generacijski skok koji je FSR 4 donio, to može biti korak unatrag u usporedbi s očekivanjima koja su gamerima stvorena.
Iako se situacija može činiti frustrirajućom, potencijalni korisnici imaju opcije, posebno uz alate poput Optiscalera, koji omogućuju eksperimentiranje bez nužnosti čekanja na službenu podršku od AMD-a.