07/02/2025
313 pogledi
6 lajkovi
Optička tehnologija ima potencijal za revoluciju u području pozicioniranja, navigacije i vremena. Kako bi pokrenuo razvoj ove tehnologije, ESA je potpisala ugovor s konzorcijem europskih tvrtki koje će provesti studiju definicije (faza A/B1) i povezanu kritičnu tehnologiju.
Ovo je prvi korak prema potencijalnom demonstratoru u orbiti za optičku vremensku sinkronizaciju i raspon (OPSTAR), koji će biti predložen na Vijeću ESA na ministarskoj razini u studenom 2025. godine, radi potvrđivanja intersatelitskih optičkih veza prije buduće uporabe u operativnim satelitskim navigacijskim sustavima.
Europa je vodeći igrač u današnjem satelitskom navigacijskom krajoliku. Kako bi postavili temelj za sutra, Europska svemirska agencija (ESA) istražuje i razvija nove tehnologije kroz razne programe, uključujući Futurenav. U središtu ovog programa nalazi se demonstrator u orbitu koji će služiti kao inkubator za svemirske tehnologije pozicioniranja, navigacije i vremena (PNT), doprinoseći očuvanju europskog vodstva u ovom strateškom području.
Optička tehnologija nudi neviđenu točnost i robusnost u navigaciji. Optičke veze, koje prenose podatke laserskim zrakama, već su se dobro ustalile u području satelitske komunikacije. Za njihovu primjenu u navigaciji potrebni su dodatni tehnološki napredci i validacija koncepta sustava.
ESA želi razviti i testirati optičku tehnologiju za vremensku sinkronizaciju i raspon. Agencija je potpisala ugovor s konzorcijem koji vodi njemački OHB sustav za provođenje studije definicije koncepta (faza A/B1) i tehnologije. Ovaj europski konzorcij sastoji se od 33 tvrtke iz svih država članica ESA.
Nakon završetka studije, sljedeći korak bit će razvoj i testiranje tehnologije u orbiti kako bi se potvrdili novi koncepti sustava i istražile nove arhitekture. Rezultati ove studije imat će ključnu ulogu u procjeni spremnosti optičke tehnologije i osigurat će bitne informacije donositeljima odluka za buduće operativne sustave.
Javier Benedicto, direktor za navigaciju u ESA-i, izjavio je: „Oduševljeni smo što smo započeli ovaj projekt, jer se pripremamo za Vijeće ESA na ministarskoj razini u studenom, što je ključna prekretnica u demonstraciji prednosti novih tehnologija i oblikovanja budućnosti plovidbe u Europi.”
José Ángel Ávila Rodríguez, voditelj budućih programa navigacije u ESA-i, istaknuo je: „Osim što postavlja temelj za buduću demonstraciju u orbiti, Opstar će pomoći u definiranju međunarodnog standarda interoperabilnosti za optičko vrijeme i raspon u PNT-u.” Uključivanjem ključnih industrijskih igrača u ovoj ranoj fazi, jačamo europsku industriju kako bi postala svjetski lider u PNT-u.”
Zašto optička tehnologija za navigaciju
Potražnja za uslugama pozicioniranja, navigacije i vremena neprestano raste, nudeći izazove u pogledu robusnosti i točnosti sustava. Optička tehnologija, posebno intersatelitske optičke veze, predstavlja osnovu za gotovo potpuno autonomni globalni navigacijski satelitski sustav (GNSS).
Laserski zraci omogućuju dodatnu otpornost i robusnost na razini sustava jer smanjuju oslanjanje na svemirske atomske satelite i tlo. Priroda optičkih veza čini ih imunima na ometanje i spoofing.
Pored toga, očekuje se da će visoke brzine prijenosa podataka koje nude intersatelitske optičke veze omogućiti nove, robusnije arhitekture, podržavajući višeslojne sustave u skladu s vizijom ESA-inog LEO-PNT programa.
Superiorna preciznost koju nude optički sustavi može u konačnici poboljšati performanse trenutnih navigacijskih sustava, omogućavajući prostornu točnost na razini milimetra i postizanje vremenske preciznosti u pikosekundama, što će imati koristi milijardama korisnika širom svijeta.
O navigaciji ESA
Navigacija ESA vodi dizajn, razvoj, kvalifikacije i istraživanje i razvoj svjetske klase programa EU Galileo i EGNOS. Osim toga, oblikuje budućnost satelitske navigacije kroz programe poput NavisP, Futurenav i Moonlight, fokusirajući se na inovacije, konkurentnost i demonstracije u orbitama.