Inovacije u svemiru: Novi kriogeni sustav s Državnog sveučilišta Ohio
Studenti sa Državnog sveučilišta Ohio razvili su revolucionarni kriogeni sustav za punjenje goriva, namijenjen istraživanju svemira izvan Zemljine orbite. Ovaj sustav predstavlja jedan od ključnih koraka prema održivim misijama astronauta na Mjesec i Mars, kako bi se omogućilo dugotrajno skladištenje i prijenos tekućih goriva u svemiru.
Nasa – izazov ljudskog zemljišta
Nasa-in izazov ljudskog zemljišta je godišnje natjecanje koje okuplja sveučilišne timove da istražuju inovativna rješenja za podršku budućim svemirskim misijama. Ove godine, sudionici su se fokusirali na superhladne tehnologije za sigurnu pohranu i prijenos goriva, što je ključno za uspjeh misija u kojem bi astronauti trebali ostati u svemiru tjednima ili mjesecima.
Timovi i finalisti
Među 12 timova koji su izabrani kao finalisti, Državno sveučilište Ohio proslavilo se sa svojim projektom Autonomni magnetizirani krio-spoj s aktivnom kontrolom poravnanja (AMCC-AAC), proglašenim najboljim prototipom. Tim je na kraju odnio pobjedu i omogućio si tako priliku za daljnji razvoj i primjenu tehnologije.
Prezentacija i pobjede
Nakon prezentacije svojih prototipova panelu stručnjaka iz NASA-e, tim je bio pozvan u NASA-in centar za svemirske letove Marshall u Alabami. Iako je Državno sveučilište Ohio postiglo značajan uspjeh, pobjednik ukupnog natjecanja postalo je Embry-Riddle Aeronautical University, koji je primio nagradu od 10.000 dolara.
Tehnološki proboj
Max Heil, voditelj tima, istaknuo je kako njihov projekt nastoji biti vizionarski sa tehnologijom koja će biti univerzalna za buduće misije. Iako postoje tehnologije za pohranu kriogenih tekućina, izazov ostaje učinkovitost i pouzdanost tih sustava na duge staze.
Sustav bez ljudske intervencije
AMCC-AAC je osmišljen kako bi se eliminirala potreba za stalnom ljudskom interakcijom tijekom misija za punjenje goriva. Tim predviđa da će umjetna inteligencija (AI) omogućiti potpuno automatizaciju ovog procesa, čime će se smanjiti rizici povezani s ljudskom pogreškom.
Primjena AI u prostoru
Tim koristi kombinaciju LiDAR tehnologije, kamera, senzora i algoritama umjetne inteligencije za postizanje autonomnog spajanja. Ova inovacija trebala bi značajno smanjiti mogućnost propuštanja goriva i unaprijediti sigurnost i efikasnost operacija u svemiru.
Budućnost i potencijal
Iako će implementacija AMCC-AAC potrajati, njegov potencijal za korištenje u NASA-inom programu Artemis za povratak ljudi na Mjesec i pri planovima za projekt Gateway stvara uzbuđenje u znanstvenoj zajednici.
Povezivanje s industrijom
Nakon završetka natjecanja, sudionici su imali priliku povezati se s ključnim igračima u industriji, proizvodeći nove ideje za unapređenje svemirske tehnologije i istraživanja. Zafar Shaik, član tima, istaknuo je kako je sudjelovanje u ovom projektu pretvorilo njegovu strast u stvarnu karijeru.
Tim i mentorstvo
Grupu je savjetovao John Horack, profesor strojarstva i zrakoplovnog inženjerstva, čime se naglašava doprinos akademske zajednice razvoju svemirske tehnologije. Tim se sastojao od talentiranih inženjera, uključujući Rahul Ravishankar, Will Rueter, Kevin Subin, i druge, koji zajedno rade na ovoj važnoj misiji.