Rat protiv terorizma i izazovi zaštite vojnika
Do 2012. godine, više od jednog desetljeća rata protiv terorizma dovelo je do velikih gubitaka među američkim trupama u Iraku i Afganistanu. Ova borba, koja je među najdugotrajnijim sukobima u američkoj povijesti, rezultirala je stotinama poginulih i bezbroj ozlijeđenih vojnika, često zadaća koja se pripisivala jeftinim bombama na cesti. Ove takozvane IED (improvizirane eksplozivne naprave) postale su simbol prijetnje koja je činila život vojnika opasnim i nesigurnim.
Ulaganja u zaštitu vojnika
Pentagon je na različite načine pokušavao osigurati sigurnost svojih trupa. Uloženo je više od 25 milijardi dolara u projekte koji su omogućili razvoj boljih i sofisticiranijih sustava zaštite. Ove inovacije uključivale su poboljšani oklop na vozilima te veća i otpornija vozila koja su trebala smanjiti štete od napada. Međutim, unatoč tim naporima, pobunjenici su često bili korak ispred, brzo se prilagođavajući i razvijajući nove taktike i tehnologije, čineći borbu još složenijom.
Izazov podataka i analiza
Jedan od najvećih izazova nije bio samo razvoj boljih hardverskih rješenja. Američka vlada suočila se s problemom prikupljanja i analize informacija o metodama koje su pobunjenici koristili za izradu njenih bombi. Osim toga, bilo je važno znati i gdje su te prijetnje koncentrirane. Bez središnjeg sustava koji bi mogao spojiti sve te informacije, bila je nemoguća učinkovita borba protiv tog fenomena.
Uloga Palantira u borbi protiv terorizma
S obzirom na ovu potrebu, vojska je skrenula pažnju na Palantir, softversku kompaniju iz Silicijske doline koja je osnovana 2003. godine. Palantir, koji je dobio ime po neuništivim kristalnim kuglicama iz JRR Tolkienove "Gospodara prstenova", imao je ambiciju koristiti velike podatke za borbu protiv terorizma i drugih sigurnosnih prijetnji. Njihov softver omogućio je obavještajnim agencijama i vojnim snagama da analiziraju velike količine podataka, što je omogućilo učinkovitiju borbu protiv neprijatelja koji su često koristili nisku cijenu za nanošenje velikih šteta.
Kultura Silicijske doline i nacionalna sigurnost
U svom razmatranju načina na koji je Palantir postao ključan igrač u ovoj borbi, suosnivač i izvršni direktor kompanije, Alexander Karp, ističe izazove s kojima se suočava u “Tehnološkoj republici”. Ovaj kontrast između tehnološke inovacije i ideološkog otpora prema podršci nacionalnoj sigurnosti ocrtava složenost suvremenog društva. Karp tvrdi da je takav stav prema podršci nacionalnoj državi neodrživ i da predstavlja neopravdani luksuz u svijetu u kojem je geopolitička konkurencija sve oštrija.
Zaključak
Rat protiv terorizma donosi mnoge izazove, od gubitaka života do potrebe za naprednim tehnologijama za zaštitu vojnika. Kako se inovacije razvijaju, tako i način na koji se analiziraju i koriste podaci postaje ključni faktor u osiguravanju sigurnosti. U ovom kontekstu, Palantir predstavlja primjer kako moderna tehnologija i analiza podataka mogu igrati ulogu u oblikovanju budućnosti borbe protiv terorizma.