Zdravstvene koristi i nedostaci svakodnevnog konzumiranja orašastih plodova
Orašasti plodovi su popularan dodatak ishrani koji se sve više ističe zbog svojih prirodnih zdravstvenih svojstava. Njihova raznolikost, od badema do indijskih oraščića, donosi širok spektar nutritivnih vrednosti koje mogu pozitivno uticati na naše zdravlje. Ipak, kao i kod svega, i ovde postoje prednosti i potencijalne mane. Proučimo detaljnije šta svaki dan konzumiranje orašastih plodova može značiti za vas.
Zdravstvene prednosti
Poboljšanje nivoa holesterola
Različita istraživanja sugeriraju da redovno konzumiranje orašastih plodova može imati značajan uticaj na nivo holesterola. Osobe koje jedu 50 do 100 grama orašastih plodova, kao što su bademi ili orasi, čak pet puta nedeljno, beleže smanjenje LDL (“lošeg”) holesterola. Ovi plodovi sadrže fitosterole, lipide koji mogu smanjiti nivo LDL holesterola, dok istovremeno povisuju HDL (“dobri”) holesterol.
Unos antioksidanasa
Orašasti plodovi su bogati antioksidansima, posebno flavonoidima. Ovi moćni spojevi pomažu u borbi protiv slobodnih radikala koji mogu uzrokovati oštećenja ćelija i povećati rizik od raznih bolesti, uključujući bolesti srca. Na primer, bademi i indijski oraščići sadrže visoku koncentraciju vitamina E, koji takođe deluje kao antioksidans.
Kontrola telesne težine
Iako su kalorični, orašasti plodovi su se pokazali korisnima u kontroli telesne težine. Istraživanja su pokazala da ljudi koji redovno konzumiraju orašaste plodove imaju manji rizik od gojaznosti. Vlakna i proteini prisutni u orašastim plodovima mogu povećati osećaj sitosti, što dodatno pomaže u kontrolisanju apetita.
Smanjenje rizika od raka debelog creva
Neka istraživanja sugerišu da veći unos orašastih plodova može biti povezan sa smanjenim rizikom od raka debelog creva. Orašasti plodovi imaju antioksidativna i protuupalna svojstva koja mogu pomoći u sprečavanju razvoja tumora.
Potencijalni nedostaci
Rizik od prekomernog unosa natrijuma
Način pripreme orašastih plodova može značajno uticati na njihov nutritivni profil. Prženi i soljeni orašasti plodovi mogu sadržavati visok nivo natrijuma, koji može doprineti povećanom krvnom pritisku i potencijalnim kardiovaskularnim problemima. Preporučuje se odabir nesoljenih orašastih plodova kako biste izbegli ovaj rizik.
Prekomerni unos selena
Brazilski orasi su poznati po visokom sadržaju selena. Konzumiranje prekomernih količina ovih orašastih plodova može dovesti do selenoze, stanja koje uzrokuje simptome poput umora i slabosti. Preporučuje se da se brazići jedu u umjerenim količinama zbog mogućih nuspojava.
Preporuke o vrsti orašastih plodova
Svaka vrsta orašastih plodova nudi drugačije nutritivne benefite. Preporučljivo je konzumirati razne vrste, kao što su bademi, orasi i kikiriki. Bademe se smatra vrlo korisnima zbog visokog sadržaja vitamina E i vlakana, dok su orasi bogati omega-3 masnim kiselinama. Brazilski orasi, iako izuzetno hranljivi, treba jesti u umerenim količinama.
Veličina porcija i saveti
Visok sadržaj kalorija u orašastim plodovima ukazuje na važnost vođenja računa o veličini porcija. Preporučena porcija orašastih plodova iznosi oko 30 grama, što je otprilike 12 badema ili 24 pistacije. Uključivanje ovih orašastih plodova u ishranu može smanjiti rizik od srčanih bolesti, ali uvek uzimajte u obzir vaše individualne nutritivne potrebe.
Uživanje u orašastim plodovima može doneti brojne zdravstvene prednosti, ali važno je pristupiti njima s merom i pažnjom prema načinu njihove pripreme i porcioniranju.